Říjen- měsíc dýní

1. října 2009 v 15:26 | Haru-Chan (Harmonia) |  Kronika obyvatelky SH
A je to tu, říjen. Myslím, že každý zná halloween, který se slaví 31. října.
A proto jsem se odhodlala zjistit o halloweenu něco víc.
Sice se slaví spíše v Americe, ale takové ty strašidelné noci zná určitě každý.

A tak mě napadla taková menší akcička. Je to dobrovolné a hlavně to teprv

bude. Kdo z vás má náladu na nějáké to "strašení", tak si může zrovna v ten den udělat strašidelnou atmosféru. Můžete jak pouze ve svém pokojíčku, tak i po celém domě, pokud vám to rodiče dovolí si udělat různé ty dekorace vycpané dýně, různé řetězy s papírkama atp... Víte, prostě si udělat dekorativní pohodu.

V říjnu na blogu bude hlavně podzimní tématika. Budu přidávat dokonce i recepty na různé dekorace, jídlo atp.. Design se mi změnit chce, ale nechce se mi ho prozatím dělat, a tak ho udělám tak za týden, tento nechám uležet. :) Články normálně přidávat budu, ale pořád platí ta rekonstrukce.
No dost kecání co bude, když to neni. Menší informace o halloweenu v celém článku.


Halloween

Halloween je svátek, který se slaví 31.října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a "koledují" sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích. V Česku se Halloween moc neslaví.

Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (Doslova: Předvečer/Vigilie Všech svatých / první nešpory)

Znaky

Tradičními znaky Halloweenu jsou dýně, speciálně vyřezané se svíčkou uvnitř (tzv. Jack-o'-Lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Barvy černá a oranžová.


Mnoho Halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímání jejich spojení s čarodějnictvím. Když byl Halloween jako slavnost přejat do křesťanské kultury, začaly symboly být vnímány jako znaky zla, spojení se Satanem.
MASKS - MASKY V dávných dobách Egypťané často používali masky jako zpodobnění jejich božstva. Egyptské umění obsahovalo komplikované masky které kryly celý obličej a Egypťané věřili, že ztělesňují božstvo v lidské podobě. Masky byly známé v germánštině jako 'Grim' který byl také znám jako běžná část jmen bohů. Ve středověku křesťanské kostely zakázaly nošení masek a nakázaly vyhnout se praktikám s nimi, ale lidé pokračovali v nošení na pohanských slavnostech, které přijali křesťané jako je např. halloween a karneval.
CATS - KOČKY Egypťané považovali kočku za posvátnou a jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Ve středověku byla jistá bohyně Diana považována za královnu čarodějnic, kočky souvisely s čarodějnictvím a byly považovány za běžného mazlíčka čarodějnic. Dnes se staly kočky jedním z populárních symbolů Halloweenu a černá kočka je často spojována s neštěstím a špatným znamením.
OWLS - SOVY Sova zastupuje moudrou ženu z vesnice, známou jako mazanou léčitelku nebo bylinkářku jako například Athenu, Blodeuwedd, Lilith a Mari. Mari dokonce mohla vzít na sebe podobu sovy. Dnes jsou sovy spojovány s čarodějnicemi na Halloween. Např. Harry Potter, čaroděj od J.K.Rowling, prezentuje sovu za domácího mazlíčka čarodějek a čarodějů a používá ji jako způsob komunikace.

Halloweenské Hry

Co se týká tradičních Halloweenských her, vracíme se až do dob Keltů, kdy slavnosti byly více zaměřené na oslavu kolem žní. Hry byly hrány s typickým sklizňovým jídlem a často předvídaly, zda se něco nějaké osobě stane - bude se vdávat, bude mít lepší časy… Důležitou roli hrála jablka při většině her a hrají i dnes. Halloweenských her je mnoho. Zde jsou příklady některých z nich :
Bobbing for Apples Nepochybně oblíbená a nejznámější Halloweenská hra ze všech. Necháme plavat jablka ve velké kádi s vodou. Cílem této hry je uchopit jedno z jablek a vyndat ho ven pouze za pomoci úst. Ruce musí být drženy za zády hráče.
Apple Pass Tato hra může být hrána nejen s jablky ale i s pomeranči. Seřadíme děti do dvou řad, v každé řadě musí být stejný počet dětí. Děti musí přemístit jablko osobě za sebou za pomoci pouze brady. Jestliže někomu jablko upadne, musí tým začít od začátku od první osoby.
Apple Paring Každé dítě si vezme jablko, nůž na ovoce a talíř. Poté musí oloupat své jablko, vyhrává ten, kdo bude mít nejdelší a nejužší slupku.
Ghost Stories V této hře jde o to udělat maximální efekt. Tvůj příběh by měl být klasický duší příběh nebo městská legenda. Svíčky, divné nosy a skryté vtípky vytvoří ten pravý strach.

zrdoj: wikipedia.cz
 


Komentáře

1 Sunako-chan Sunako-chan | Web | 1. října 2009 v 16:17 | Reagovat

Ách Halloween *rozplívá se*
Nejdůležitější svátek v roce .
^^

2 Porcelain Doll (judith :D) Porcelain Doll (judith :D) | 1. října 2009 v 16:35 | Reagovat

Jj Já taky plánuju že si udělám blog a tam budu dávat takové ty recepty atd..:))
A dneska se du možná ostříhat,mazec :D

3 Haru-Chan Admin Haru-Chan Admin | Web | 1. října 2009 v 17:02 | Reagovat

[2]: Fakt ? Tak se pak nezapomeň vyfotit. :)

4 Porcelain Doll (judith :D) Porcelain Doll (judith :D) | 1. října 2009 v 21:19 | Reagovat

[3]: stalo se :D:)

5 designer cocktail dresses designer cocktail dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 13:25 | Reagovat

Tears are the baptism of the soul.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.